Kiekvienas darbuotojas, dirbantis pagal darbo sutartį, turi teisę gauti ne mažesnį nei nacionalinis minimalus darbo užmokestis atlyginimą. Minimalus darbo užmokestis yra valstybės garantuojamas atlyginimo dydis, jo dydis priklauso m.in nuo numatomo kainų padidėjimo, kad kiekvienas turėtų galimybę patenkinti savo gyvenimo poreikius. Ką reiškia mažiausias nacionalinis grynasis ir bruto? Kiek dabar yra nacionalinis minimalus atlyginimas?

Ar jums reikia CV?

Prisiregistruokite ir naudokite mūsų gyvenimo aprašymo kūrimo priemonę!

Sukurkite CV

Kas yra nacionalinis minimalus darbo užmokestis?

Nacionalinis minimalus darbo užmokestis yra minimalus darbo užmokestis, kurį darbdavys turi mokėti darbuotojui, dirbančiam pagal darbo sutartį. Jei darbdavys moka mažesnį nei minimalų darbo užmokestį, jis pažeidžia darbuotojų teises.

Darbuotojo, atliekančio darbą pagal darbo sutartį, atlyginimo dydis negali būti mažesnis už nacionalinį minimumą. Ši suma yra prieinama visiems darbuotojams, nepriklausomai nuo jų kvalifikacijos, pareigų, darbo užmokesčio komponentų, darbo stažo, taip pat darbo laiko sistemos ir grafiko. Minimalaus darbo užmokesčio dydis taikomas mėnesiniam tarifui ir yra kasmet indeksuojamas.

Minimalus atlyginimas buvo garantuotas 2002 m. spalio 10 d. Aktas. .

Bruto – mažiausias nacionalinis darbo užmokestis

Mažiausia šalies bruto suma yra bendra darbo užmokesčio suma neatskaičius mokesčių ir įmokų (socialinio draudimo, sveikatos draudimo ir kt.), Tai suma, kuri nurodoma darbo sutartyje. Savo ruožtu darbuotojo sąskaita įskaitoma į grynąjį atlyginimą, sumažintą privalomais mokesčiais (mažiausiu nacionaliniu „rankų” atlyginimu).

Mažiausias nacionalinis grynasis

Mažiausias nacionalinis darbo užmokestis 2025 m . Yra 4666 PLN bruto, todėl norint sužinoti, kokia yra ši suma, reikia atimti įmokas ir mokesčius.

Socialinio draudimo įmokos:

  • pensijų draudimas (9,76 proc.) – 455,40 PLN;
  • invalidumo draudimas (1, 5 proc.) – 69, 99 PLN;
  • ligos draudimas (2, 45 proc.) – 114, 32 PLN;

ir:

  • sveikatos draudimas (9% bendros sumos, atėmus socialinio draudimo įmokas) – 362,37 PLN;
  • avansinis mokestis – 153 PLN.

Kiek yra nacionalinis minimalaus darbo užmokesčio tinklas 2025 m.? Tai yra 3510,92 PLN.

Grynasis – mažiausias nacionalinis darbo užmokestis

Nacionalinis grynasis minimumas (nacionalinis minimumas) yra suma, kurią darbuotojas gauna į savo banko sąskaitą, atskaičius visus mokesčius ir įmokas.

Nacionalinis minimalus neto atlyginimas – kiek žmonių gauna minimalų atlyginimą?

2024 m. duomenimis, 3,6 mln. lenkų gavo minimalų atlyginimą už darbą.

Kas sprendžia, kokio dydžio yra nacionalinis minimalus darbo užmokestis?

Minimalaus darbo užmokesčio pasiūlymą rengia Šeimos, darbo ir socialinės politikos ministerija ir teikia į jį reaguojančiai Ministrų Tarybai. Priėmus pasiūlymą, jis keliauja į Socialinio dialogo tarybą (RDS), kur su juo konsultuojasi vyriausybės, profesinių sąjungų ir darbdavių organizacijų atstovai ir gali pateikti savo versiją iki liepos 15 d., jei to nepadaro, Vyriausybė pati nustato minimalų darbo užmokestį. Ministrų Taryba iki kiekvienų metų rugsėjo 15 d. turi paskelbti dabartinį nacionalinį minimalų darbo užmokestį pranešime, paskelbtame „Monitor Polski”.

Kuo remiantis nustatomas dabartinis nacionalinis minimalus darbo užmokestis?

Minimalaus darbo užmokesčio dydis nustatomas pagal 2002 m. spalio 10 d. Įstatymo dėl minimalaus darbo užmokesčio nuostatas. Nacionalinis minimalus darbo užmokestis nustatomas remiantis keliais svarbiais parametrais, į kuriuos m.in atsižvelgiama:

  • numatomas kainų padidėjimas kitais metais yra labai svarbus rodiklis, kuriuo siekiama užtikrinti darbuotojų perkamąją galią, kuri nesikeistų, kad nacionalinis minimalus grynasis darbo užmokestis būsto nuomai didėtų proporcingai pragyvenimo išlaidoms, pvz., maisto, energijos, būsto ar transporto kainoms;
  • du trečdaliai realaus ekonomikos augimo yra veiksnys, į kurį atsižvelgiama, jei minimalus darbo užmokestis yra mažesnis nei pusė šalies vidurkio

Minimalaus darbo užmokesčio padidinimas gali būti didesnis nei įstatyme nustatytas minimumas.

Kas yra nacionalinis minimalus darbo užmokestis?

Ką sudaro minimalus darbo užmokestis?

Minimalus darbo užmokestis gali apimti daugybę komponentų:

  • laikinasis, akordinis ir kitų formų bazinis darbo užmokestis (t. y. darbo užmokestis, mokamas pagal darbo sutartį);
  • įstatymais nustatytos ir savo nuožiūra skiriamos premijos ir apdovanojimai;
  • papildomas atlyginimas už darbą, atliktą darbo metu, bet ne dėl veiklos apimties;
  • budėjimas, pagalbos namuose tarnyba;
  • kompensacinės išmokos (pvz., kompensacija iki minimalaus darbo užmokesčio dydžio);
  • darbo užmokestis už darbo neatlikimo laiką (už atostogų atostogas, sveikatos atostogas, nedarbingumą dėl ligos ir kt.);
  • apyvartiniai taršos leidimai (pvz., anglims, energijai ir kitiems apyvartiniams taršos leidimams);
  • kompensacinės išmokos (pvz., susijusios su įspėjimo laikotarpio sutrumpinimu).

Darbuotojo atlyginimą gali sudaryti bazinis darbo užmokestis ir įvairios išmokos, tačiau jis negali būti mažesnis už nacionalinį minimumą. Jei darbuotojo darbo užmokesčio komponentų suma nepasiekia nacionalinės minimalios sumos, būtina kompensuoti taip, kad darbo užmokestis būtų bent tiek, kiek numatyta įstatyme.

Kai kurios išmokos ir išmokos negali būti pridedamos prie darbuotojo atlyginimo, kad atitiktų minimalaus darbo užmokesčio reikalavimą. Jie traktuojami kaip papildoma nauda.

Apskaičiuojant darbuotojo atlyginimo sumą, neatsižvelgiama į:

  • jubiliejinis apdovanojimas;
  • išeitinės išmokos, susijusios su senatvės ar invalidumo pensija;
  • viršvalandžių apmokėjimas;
  • naktinio darbo išmoka;
  • išmoką už darbo stažą;
  • išmoka už ypatingas darbo sąlygas.

Ką tai reiškia praktikoje? Jei tam tikrą mėnesį dirbate viršvalandžius, darbdavys privalo sumokėti mokėtiną sumą, jis negali šių viršvalandžių „įskaityti” į minimalų darbo užmokestį.

Kas yra nacionalinis minimalus darbo užmokestis?

Mažiausias nacionalinis darbo užmokestis – kiek jis yra darbo ne visą darbo dieną atveju?

Ne visą darbo dieną dirbantiems darbuotojams nacionalinis minimalus darbo užmokestis apskaičiuojamas proporcingai darbo valandų skaičiui.

Pavyzdžiui, jei darbo visą darbo dieną atveju mažiausias nacionalinis darbo užmokestis yra 4666 PLN bruto, už darbą ne visą darbo dieną jis bus 2333 PLN bruto.

Mažiausias nacionalinis valandinis neto – kam taikomas valandinis tarifas?

2017 m. buvo priimtos taisyklės, kuriomis siekiama apsaugoti mažiausiai apmokamus asmenis ir apriboti piktnaudžiavimą įgaliojimų sutartimis, įsigaliojo minimalus valandinis įkainis, jis taikomas žmonėms, dirbantiems pagal civilinės teisės sutartis (arba savarankiškai dirbantiems asmenims).

Kuo skiriasi minimalus ir minimalus valandinis darbo užmokestis?

Minimalus darbo užmokestis (kas mėnesį mokama suma) taikomas pagal darbo sutartį dirbantiems darbuotojams, o minimalus valandinis įkainis – pagal civilinės teisės sutartis dirbantiems asmenims ir savarankiškai dirbantiems asmenims.

Atlyginimas pagal pavedimo sutartį gali būti nurodytas kaip mėnesinis įkainis, tokiu atveju svarbu, kad į darbo valandas perskaičiuota suma nebūtų mažesnė už minimalų valandinį įkainį. Jei vykdytojas nesilaiko minimalaus valandinio įkainio, jam gali būti skirta bauda nuo 1000 iki 30 000 PLN.

Mažiausias nacionalinis darbo užmokestis – kiek gauna žmonės iki 26 metų?

Žmonėms iki 26 metų, dirbantiems pagal įgaliojimų sutartį, mažiausias nacionalinis neto ir bruto valandinis įkainis yra tas pats, jei valandinis įkainis yra 30,50 PLN bruto, jaunesni nei 26 metų žmonės gaus tą pačią sumą „po ranka”.

Ką veikia nacionalinis minimalus darbo užmokestis?

Nacionalinis minimalus darbo užmokestis yra pagrindas nustatyti tam tikrų išmokų, atsirandančių dėl darbo santykių, dydį, o jo dydis priklauso m.in:

  • naktinio darbo išmoka (20 proc. valandinio įkainio);
  • atlyginimas už prastovas (negali būti mažesnis už nacionalinį minimumą);
  • išeitinė išmoka kolektyvinio atleidimo iš darbo atveju (negali būti daugiau kaip 15 kartų didesnė už mažiausią nacionalinį darbo užmokestį);
  • lengvatinės socialinio draudimo įmokos.

Ką daryti, jei darbdavys nemoka nacionalinio minimalaus darbo užmokesčio?

Darbuotojas turėtų gauti sutartyje nurodytą atlyginimą iš anksto nustatytą dieną. Pagal 282 straipsnį. § 1. 1 punktas. punktą, darbdaviui, kuris nemoka darbo užmokesčio, neteisėtai jį sumažina arba atlieka nepagrįstus atskaitymus, skiriama bauda nuo 1000 iki 30 000 PLN.

Ką daryti, jei sutartyje nustatytas minimalus darbo užmokestis, o į sąskaitą buvo įskaityta suma, mažesnė už mažiausią nacionalinį neto darbo užmokestį? Geriausias sprendimas – pateikti skundą Valstybinei darbo inspekcijai kartu su trumpu padarytų pažeidimų aprašymu. Verta prisiminti, kad darbuotojo, pranešančio apie taisyklių pažeidimą, duomenys yra apsaugoti ir nebus atskleisti patikrinimo metu.

Nacionalinis minimalus darbo užmokestis

Ar darbdavys turi sudaryti naują sutartį, kai padidėja minimalus darbo užmokestis?

Darbo užmokestis turi būti įtrauktas į darbo sutarties turinį, todėl, kai darbuotojas gauna minimalų darbo užmokestį ir keičiasi dabartinis nacionalinis minimalus darbo užmokestis , darbdavys privalo parengti priedą.

Išimtis yra situacija, kai darbo užmokestis nėra nurodytas konkrečia suma, o darbo sutartyje yra nuostata, kad darbuotojas gauna minimalų darbo užmokestį pagal atitinkamais metais taikomą tarifą, nustatytą 2002 m. spalio 10 d. Įstatyme dėl minimalaus darbo užmokesčio – tada darbdavys neprivalo parengti sutarties priedo.

Mažiausias bruto kitose šalyse

Šiuo metu Europos Sąjungoje yra 27 valstybės narės, iš kurių 22 turi minimalų darbo užmokestį.

Koks yra nacionalinis minimalus darbo užmokestis kitose šalyse? Daugelyje šalių yra nustatytas minimalus valandinis darbo užmokestis, tačiau remiantis juo galima apskaičiuoti, kad 2024 metais buvo garantuoti didžiausi atlyginimai:

  • Liuksemburgas – €2570.93;
  • Nyderlandai – apie 2188,80 EUR;
  • Airija – apie 2032 EUR;
  • Vokietija – apie 1985,60 €.

Koks yra bendrasis nacionalinis minimalus darbo užmokestis šalyse, kurios garantuoja mažiausią darbo užmokestį ES? 2024 m. minimalus darbo užmokestis buvo toks:

  • Latvija – 700 eurų;
  • Vengrija – 675 eurai;
  • Bulgarija – €477.00.

Eurais nacionalinis minimalus atlyginimas Lenkijoje nuo 2024 m. liepos buvo apie 998 eurus ir užėmė 10 vietą iš 22 šalių.

Ar jums reikia CV?

Prisiregistruokite ir naudokite mūsų gyvenimo aprašymo kūrimo priemonę!

Sukurkite CV

Kaip bėgant metams keitėsi nacionalinis minimalus darbo užmokestis?

Nuo kada jis galioja?Mažiausias nacionalinis brutoMažiausias nacionalinis grynasisMinimalus valandinis bruto darbo užmokestis
Nuo 2025 m. sausio mėn.4666 zlotaizł3510.92zł30.50
Nuo 2024 m. liepos mėn.4300 zlotųPLN3261.53zł28.10
Nuo 2024 m. sausio mėn.4242 zlotųzł3221.98 zł27.70
Nuo 2023 m. liepos mėn.3600 PLNPLN2 783,86zł23.50
Nuo 2023 m. sausio mėn.3490 PLN PLN2709.48zł22.80
Nuo 2022 m. sausio mėn.3010 zlotų2 363,56zł19.70
Nuo 2021 m. sausio mėn.2800 PLNPLN2061.67zł18.30
Nuo 2020 m. sausio mėn.2600 zlotųzł1920.6217 zlotų
Nuo 2019 m. sausio mėn.2250 zlotųzł1633.78zł14.70
Nuo 2018 m. sausio mėn.2100 PLN1530 PLNzł13.70
Nuo 2017 m. sausio mėn.2000 m. PLN1459 zlotai13 PLN

Šie straipsniai jus sudomins:
Motinystės atostogos – taikytini teisės aktai
Pranešimo laikotarpis – kaip apskaičiuoti sutarties nutraukimą?
Terminuota darbo sutartis ir darbuotojų teisės
Jakie są zawody? Alfabetyczna lista zawodów w Polsce
Praca przez internet – jak zarabiać przez internet w 2024? Zobacz, jak dorobić w domu i czy to się opłaca
Praca na pół etatu – czy niepełny etat to dobry wybór? Z czym się wiąże?
Jaki zawód wybrać, aby rozwinąć swoją karierę? Test na zawód
Pertrauka darbe – kiek pertraukos turite teisę?
Darbo pokalbis telefonu – kaip gerai atrodyti darbo pokalbyje?
CV Europass – co to jest? Jak je wypełnić? Podpowiadamy
Kalbos mokėjimo lygiai CV – patikrinkite, kaip juos įvesti
Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Zobacz, jak powinien wyglądać ubiór na rozmowę o pracę
Tinklų kūrimas yra raktas į profesinę sėkmę – sukurkite vertingą tinklą

-->