Motinystės atostogos yra laisvas nuo darbo laikas, į kurį motina turi teisę prieš ir po vaiko gimimo, o vaiko tėvas taip pat gali iš dalies tuo pasinaudoti. Motinystės atostogos Lenkijoje, kaip ir daugelyje kitų šalių, reglamentuojamos įstatymais, užtikrinančiais motinos darbo vietos apsaugą ir finansinę paramą. Motinystės atostogos 2024 m. – pažiūrėkite, už kokį laikotarpį jos turi būti, kas gali jomis pasinaudoti ir kokio dydžio yra motinystės pašalpa.

Ar jums reikia CV?

Prisiregistruokite ir naudokite mūsų gyvenimo aprašymo kūrimo priemonę!

Sukurkite CV

Motinystės atostogos 2024 m. – kiek laiko jos trunka ir kas turi teisę į jas?

Kiekviena darbuotoja, sudariusi darbo sutartį, turi teisę į motinystės atostogas. Jei esate įdarbintas pagal įgaliojimo sutartį arba konkretaus darbo sutartį, turite teisę į ją tik tuo atveju, jei sutartyje yra atitinkamų nuostatų, suteikiančių jums galimybę pateisinti savo nebuvimą darbe, kai pagimdote vaiką. Savarankiškai dirbantys asmenys negali pasinaudoti motinystės atostogų privilegija.

Kitaip yra motinystės išmokos, kurią gaus visos motinos, kurios vaiko gimimo dieną yra apdraustos ligos draudimu, atveju.

Ar jums įdomu , kiek laiko trunka motinystės atostogos? Moteriai, pagimdžiusiai vieną vaiką iš vieno nėštumo, tai yra 20 savaičių.

Motinystės atostogų trukmė priklauso nuo vieno gimdymo metu gimusių vaikų skaičiaus.

Motinystės atostogos – kiek laiko jos trunka, kai gimsta daugiau vaikų?

Rūpinimasis dvyniais, trynukais ar kvintupletais yra labai sudėtinga užduotis. Ilgesnės motinystės atostogos atsiranda gimus didesniam vaikų skaičiui.

Darbo kodekso 180 straipsnyje aiškiai apibrėžta , kiek yra motinystės atostogų:

  • 20 savaičių – jei gimsta vienas vaikas;
  • 31 savaitė – jei gimsta du vaikai vieno gimimo metu;
  • 33 savaitės – jei gimsta trys vaikai vieno gimimo metu;
  • 35 savaitės – jei gimsta keturi vaikai vieno gimimo metu;
  • 37 savaitės – jei gimsta penki ar daugiau vaikų vieno gimimo metu.

Kai gimsta sekstupletai ar hepupletai, motinystės atostogos yra 37 savaitės, nes tai yra maksimali jo trukmė.

Kiek laiko trunka motinystės atostogos?

Papildomos motinystės atostogos

Papildomos motinystės atostogos nebeveikia, jos galiojo iki 2016 m. ir sudarė 6 savaites po vieno vaiko gimimo arba 8 savaites daugiavaisio nėštumo atveju. Papildomos motinystės atostogos buvo įtrauktos į vaiko priežiūros atostogų fondą.

Motinystės atostogos – kada jas skaičiuojame?

Klausimas, kada skaičiuojamos motinystės atostogos, yra labai paprastas. Jis prasideda pristatymo dieną, tačiau galite jį pasiimti anksčiau. Tolesnėje straipsnio dalyje paaiškiname, kada motinystės atostogos gali būti panaudotos prieš gimdymą.

Motinystės atostogos 2024 m. – laisvas laikas prieš gimdymą

Motinystės atostogas galite išeiti dar prieš vaiko gimimą, todėl turite pateikti atitinkamą prašymą savo darbdaviui. Turite teisę į ne ilgesnes kaip 6 savaičių motinystės atostogas iki numatomos gimdymo datos. Tokiu atveju po gimdymo turite teisę į atitinkamai sutrumpintą motinystės atostogų trukmę.

Kiek laiko trunka motinystės atostogos?

Klausimas, kiek laiko trunka motinystės atostogos, daugeliui žmonių nėra aiškus. Jums reikia naudoti 14 savaičių, tai laikas ramiai atsigauti ir rūpintis naujagimiu. Likusias 6 savaites vis tiek galite praleisti atostogoms arba atiduoti jas vaiko tėvui.

Motinystės atostogos po 14 savaičių nebėra privalomos, galite atsistatydinti iš jų savo noru ir grįžti į darbą, jei atostogomis naudojasi vaiką auginantis tėvas arba jis nutraukia mokamą veiklą, kad galėtų asmeniškai rūpintis vaiku.

Verta nepamiršti, kad tuo pačiu metu negalite išeiti motinystės atostogų.

Motinystės atostogos 2024 m. – ar reikia pateikti paraišką?

Jei dirbate pagal darbo sutartį, turite teisę į motinystės ir vaiko priežiūros atostogas, taip pat motinystės išmokas. Jūs turite teisę į motinystės atostogas vėliausiai nuo gimdymo dienos ir, nors jums nereikia prašyti motinystės atostogų, galite tai padaryti, nes tai padės jūsų darbdaviui lengviau planuoti organizacinius reikalus.

Kartais atsitinka, kad gimdymas prasideda per anksti, tokiu atveju nereikia iš karto informuoti darbdavio apie vaiko gimimą. Galite pranešti jam, kai atgausite jėgas, vaiko gimimo liudijimas bus naudojamas kaip pasiteisinimas. Pagal įstatymą turite teisę į motinystės atostogas, darbdavys negali atsisakyti jums jų suteikti.

Kitaip yra vaiko priežiūros atostogų atveju, kai reikia pateikti atitinkamą prašymą.

Kas turėtų būti įtraukta į prašymą suteikti vaiko priežiūros atostogas?

Per 21 dieną nuo pristatymo dienos darbdaviui turėtumėte pateikti prašymą suteikti vaiko priežiūros atostogas. Motinystės pašalpos dydis priklauso nuo šio termino laikymosi, todėl verta prisiminti, kad darbdaviui reikia pateikti prašymą ir kitus reikalingus dokumentus.

Prašyme suteikti vaiko priežiūros atostogas turėtų būti nurodyta:

  • vieta ir data;
  • Jūsų darbdavio duomenys
  • Tavo vardas;
  • vaiko vardas ir pavardė;
  • pristatymo data;
  • prašymas suteikti atostogas;
  • atostogų pradžios ir pabaigos data;
  • Jūsų parašas.

Prie prašymo pridėkite vaiko gimimo liudijimo kopiją ir pareiškimą apie naudojimąsi tėvystės atostogomis.

Motinystės pašalpa 2024 m

Motinystės pašalpa (paprastai vadinama „motinystės” pašalpa) yra išmoka pinigais, kurią apdraustasis asmuo turi teisę gauti gimus vaikui. Šia pašalpa siekiama iš dalies pakeisti pajamas, kurias vienas iš tėvų prarado per motinystės atostogas, motinystės atostogų, vaiko priežiūros atostogų metu arba tėvystės atostogų atveju.

Motinystės atostogos - kiek laiko jos trunka?

Kas gaus motinystės išmoką 2024 m.?

Motinystės pašalpą gausite, jei turite sveikatos draudimą arba esate vaiko priežiūros atostogose. Socialinio draudimo įstaigai rašytinį prašymą skirti motinystės pašalpą turite pateikti ne vėliau kaip per 21 dieną po gimdymo.
Deja, kai moteris gimdymo dieną nėra apdrausta sveikatos draudimu, ji neturi teisės į motinystės išmoką.

Kada kreiptis dėl motinystės išmokos?

Dėl motinystės pašalpos galite kreiptis iki vaiko gimimo arba iki 21 dienos po jo gimimo.

Motinystės pašalpa – kiek laiko ji trunka?

Motinystės pašalpa mokama už motinystės, vaiko priežiūros ir tėvystės atostogų laikotarpį.

Kada mokama motinystės išmoka?

ZUS finansuojama motinystės pašalpa mokama nedelsiant, ne vėliau kaip per 30 dienų nuo visų reikalingų dokumentų pateikimo dienos.
Įmokų mokėtojas (darbdavys) išmokas moka nustatytomis darbo užmokesčio mokėjimo dienomis.

Motinystės ir vaiko priežiūros atostogos

Motinystės atostogos 2024 m. – motinystės atostogų suma

Motinystės pašalpos dydis priklauso nuo vidutinių mėnesio pajamų per paskutinius 12 kalendorinių mėnesių:

  • asmenims, dirbantiems pagal darbo sutartį, tai yra darbdavio mokamas vidutinis mėnesinis darbo užmokestis;
  • Jeigu asmenys dirba pagal įgaliojimo sutartį arba vykdo savo veiklą, tai yra suma, nuo kurios mokama sveikatos draudimo įmoka.

Motinystės pašalpa – kiek ji yra?

Verta nepamiršti , kad motinystės pašalpos dydis priklauso nuo paraiškos pateikimo datos, todėl pravartu prisiminti apie savalaikiškumą.

  • Motinystės pašalpa už motinystės atostogų, motinystės atostogų ir tėvystės atostogų laikotarpį sudaro 100 proc. pašalpos apskaičiavimo pagrindo.
  • Jei prašymą pateiksite per 21 dieną po gimdymo, motinystės pašalpa už motinystės atostogų ir vaiko priežiūros atostogų visą darbo dieną laikotarpį sudarys 81,5 proc. jos apskaičiavimo už visus laikotarpius pagrindo. Šis prašymas negali būti susijęs su 9 savaičių vaiko priežiūros atostogų dalimi, kuria gali pasinaudoti tik kitas iš tėvų, ir tokiu atveju motinystės pašalpa visada skiriama 70 % pašalpos dydžio.
  • Jei prašymą pateiksite vėliau nei per 21 dieną nuo vaiko gimimo, turėsite teisę į motinystės išmoką, kurios dydis yra:
  • 100 % pašalpos dydžio už laikotarpį, nustatytą kaip motinystės atostogų laikotarpis, ir už laikotarpį iki 6 savaičių (jei gimsta vienas vaikas) arba iki 8 savaičių (jei gimsta keli vaikai)
  • ir tik 60 procentų pašalpos apskaičiavimo pagrindo likusiai vaiko priežiūros atostogų daliai. Išsamią informaciją šia tema pateikia oficiali ZUS svetainė.

Motinystės pašalpos atveju išmokų mokėtojas, t. y. jūsų darbdavys arba socialinio draudimo įstaiga, apskaičiuoja senatvės ir invalidumo draudimo įmokas.

Kas moka motinystės išmokas?

Klausimas , kas moka motinystės išmoką, priklauso nuo to, kiek žmonių įdarbina jūsų darbdavys.

Kada Socialinio draudimo įstaigos filialai nustato ir moka išmokas?

  • ZUS moka motinystės pašalpą apdraustiesiems, kurių darbdaviai (įmokų mokėtojai) dirba mažiau nei 20 žmonių.

Kas moka motinystės išmoką, kai įmokos mokėtojas sveikatos draudimui įregistruoja daugiau kaip 20 asmenų?

  • Kai darbdavys (įmokų mokėtojas) įdarbina daugiau nei 20 žmonių, motinystės išmoką privalo mokėti darbdavys.

Motinystės ir vaiko priežiūros atostogos 2024 m

Motinystė ir vaiko priežiūros atostogos nėra tas pats dalykas. Motinystės atostogos paprastai trunka 20 savaičių (jei pagimdomas vienas vaikas), motina turi teisę į jas iki 6 savaičių iki gimdymo ir atitinkamą sumą po gimdymo. Kai motina nori grįžti į darbą po 14 savaičių motinystės atostogų, likusią atostogų dalį ji gali perduoti tėvui.

Vaiko priežiūros atostogos – tai vaiko priežiūros laikas, kuriuo gali naudotis ir motina, ir vaiko tėvas.

Galite iš karto išeiti motinystės ir vaiko priežiūros atostogų arba grįžti į darbą po motinystės atostogų. Turite teisę išeiti vaiko priežiūros atostogų iki kalendorinių metų, kuriais jūsų vaikui sukanka 6 metai, pabaigos.

Motinystės pašalpos dydis

Motinystės ir vaiko priežiūros atostogos

Po gimdymo vaiko mama turi atgauti jėgas, rūpintis savo sveikata ir rūpintis naujagimiu, motinystės atostogos tam suteikia laiko.

Kita vertus, jūs turite daugiau nei 6 metus pasinaudoti vaiko priežiūros atostogomis, galite pereiti prie jų iškart po motinystės atostogų arba grįžti į darbą ir išnaudoti savo laisvalaikį kitu laikotarpiu. Vaiko priežiūros atostogos imamos iš eilės arba daugiausia iš penkių dalių.

Svarbu tai, kad vaiko motina ir tėvas tuo pačiu metu gali būti vaiko priežiūros atostogose.

Vaiko priežiūros ir motinystės atostogos – kiek laiko trunka vaiko priežiūros atostogos?

Motinystės ir vaiko priežiūros atostogų trukmė nėra vienoda. Aukščiau aprašėme, kaip galite skirti laiko prieš ir iškart po vaiko gimimo.

Vaiko priežiūros atostogos suteikiamos vaiko motinai ir tėvui, o kiekvienas iš tėvų turi išimtinę teisę pasinaudoti 9 savaitėmis.

Bendras vaiko priežiūros atostogų skaičius yra:

  • 41 savaitė, kai gimsta vienas vaikas iš vieno nėštumo;
  • 43 savaitės, kai iš vieno nėštumo gims daugiau vaikų.

Tai, kad vienas iš tėvų naudojasi išimtine teise į vaiko priežiūros atostogas, reiškia, kad ši grupė sumažinama, kad vienas iš tėvų galėtų pasinaudoti maksimalia suma:

  • 32 savaičių vaiko priežiūros atostogos, jei vienas vaikas yra vieno nėštumo;
  • 34 savaitės, kai iš vieno nėštumo gims daugiau vaikų.

Verta prisiminti, kad kai vienas iš tėvų nepasinaudoja savo 9 savaičių vaiko priežiūros atostogomis, ši dalis prarandama.

Ar jums reikia CV?

Prisiregistruokite ir naudokite mūsų gyvenimo aprašymo kūrimo priemonę!

Sukurkite CV

Motinystės atostogos 2024 m. – svarbiausia informacija

  • Motinystės atostogomis gali pasinaudoti visos pagal darbo sutartį dirbančios ir vaiką pagimdžiusios moterys;
  • moterys, pagimdžiusios vieną vaiką, turi teisę į 20 savaičių motinystės atostogas ;
  • Išėjusi 14 savaičių motinystės atostogų, likusią dalį galite perduoti vaiko tėvui;
  • turite galimybę iki gimdymo išeiti iki 6 savaičių motinystės atostogų;
  • Jums nereikia kreiptis dėl motinystės atostogų, tačiau galite tai padaryti;
  • prašymą suteikti vaiko priežiūros atostogas turite pateikti per 21 dieną nuo gimdymo dienos;
  • motinystės pašalpai gauti būtina turėti sveikatos draudimą;
  • ZUS motinystės išmoką išmoka ne vėliau kaip per 30 dienų nuo reikalingų dokumentų pateikimo dienos.

Taip pat žiūrėkite:

Praca na pół etatu – czy niepełny etat to dobry wybór? Z czym się wiąże?
Praca przez internet – jak zarabiać przez internet w 2024? Zobacz, jak dorobić w domu i czy to się opłaca
Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Zobacz, jak powinien wyglądać ubiór na rozmowę o pracę
Pranešimo laikotarpis – kaip apskaičiuoti sutarties nutraukimą?
Darbo sutartis – darbo santykių rūšys ir ypatybės
Terminuota darbo sutartis ir darbuotojų teisės
Nuotrauka CV – kaip ją nufotografuoti, kurią pasirinkti ir kur dėti?
Kaip parašyti motyvacinį laišką ir į ką atkreipti dėmesį?

-->