Dirbant gerai pailsėti ir pavalgyti, kad rūpintumėtės savo sveikata ir turėtumėte energijos jums patikėtoms užduotims atlikti. Lenkijoje pertrauką nuo darbo reglamentuoja Darbo kodeksas, šių taisyklių turi laikytis darbdaviai ir darbuotojai. Skaitykite toliau, jei norite sužinoti atsakymus į šiuos klausimus: kiek laiko trunka pertrauka, kas turi teisę į ją ir kokiomis sąlygomis?
Šiame straipsnyje paaiškinama:
- Pertrauka nuo darbo – tai verta žinoti
- Darbo kodeksas – pertrauka
- Kiek laiko trunka pertrauka darbe?
- Pertrauka nuo darbo žindančioms motinoms
- Į kokią pertrauką turi teisę neįgalus darbuotojas?
- Darbo kodeksas – pertraukos nepilnamečiams darbuotojams
- Darbas kompiuteriu – pertraukos
- Pertrauka darbe 2024 m. – papildomas laisvas laikas
- Darbo laiko pertraukos pagal civilinės teisės sutartis
- Kiek pertraukos darbe sunkiomis sąlygomis?
- Darbo pertrauka – dažnai užduodami klausimai
Ar jums reikia CV?
Prisiregistruokite ir naudokite mūsų gyvenimo aprašymo kūrimo priemonę!
Sukurkite CVPertrauka nuo darbo – tai verta žinoti
Pertraukos trukmė priklauso nuo to, kiek valandų per dieną dirbate, taip pat svarbi jūsų sutarties rūšis. Teisės aktais nustatyta pertrauka nuo darbo taikoma tik asmenims, kuriuos apima darbo santykiai, t. y.:
- darbo sutartis (pvz., apibrėžtam laikotarpiui, neterminuotam laikotarpiui, bandomajam laikotarpiui, pavadavimui);
- paskyrimas (pvz., į direktoriaus pareigas);
- rinkimai (pvz., savivaldybės vadovas);
- paskyrimas (pvz., atitinkamą darbo stažą turintis mokytojas);
- kooperatinė darbo sutartis (su kooperatyvo nariais).
Pagrindinis norminis aktas, reglamentuojantis darbuotojų teises ir pareigas, yra Darbo kodeksas. Jame pateikiama informacija apie darbo pertrauką.
Darbo kodeksas – pertrauka
Teisės aktuose aiškiai paaiškinama, kiek pertraukos darbuotojas turi teisę:
134 straipsnis. § 1. Darbo kodekso:
„Jei darbuotojo dienos darbo laikas:
1) yra ne trumpesnė kaip 6 valandos – darbuotojas turi teisę į ne trumpesnę kaip 15 minučių darbo pertrauką;
2) yra ilgesnė nei 9 valandos – darbuotojas turi teisę į ne ilgesnę kaip 15 minučių papildomą pertrauką darbe;
3) yra ilgesnė nei 16 valandų – darbuotojas turi teisę į dar vieną ne trumpesnę kaip 15 minučių darbo pertrauką.
§ 2. 1 dalyje nurodytos pertraukos įskaitomos į darbo laiką.”
Pusryčių pertrauka – Darbo kodeksas
Pertraukos , į kurias turi teisę pagal darbo santykius dirbantis darbuotojas, taisyklėse vadinamos pertraukomis darbe. Pusryčių pertrauka darbe yra tik įprastas terminas poilsiui nuo pareigų.
Pertraukos laiką darbe galima išnaudoti laisvai, tačiau dažniausiai tuomet darbuotojai pavalgo.
Kiek laiko trunka pertrauka darbe?
Populiariausia yra 15 minučių pertrauka, nes daugelis žmonių dirba 8 valandas per dieną, o tada jie turi teisę į 15 minučių pertrauką darbo metu. Pertrauka skaičiuojama kaip darbo laikas, todėl jums nereikia likti „po valandų”, kad ją kompensuotumėte, ir jūs negalite atsisakyti pertraukos, kad galėtumėte anksti grįžti namo.
Darbdavys gali pratęsti pertrauką savo noru, tačiau tai priklauso tik nuo jo sprendimo.
Kas nelaikoma pertrauka darbe?
Svarbu, kad ėjimas į tualetą nebūtų pertrauka nuo darbo. Darbdavys, nepriklausomai nuo sutarties rūšies, privalo suteikti darbuotojui saugias ir higieniškas sąlygas, taip pat gerbti jo orumą ir kitas asmenines teises. Todėl jis negali atsižvelgti į laiką, kurį darbuotojas praleidžia eidamas į tualetą.
Išimtis yra tada, kai darbuotojas kalbėtų telefonu arba, pavyzdžiui, rūkytų cigaretes tualete, tada darbdavys gali su juo pasikalbėti.
Pertrauka nuo darbo žindančioms motinoms
Krūtimi maitinančios moterys turi teisę į papildomas pertraukas, kurios įtraukiamos į darbo laiką:
- Jei dirbate daugiau nei 6 valandas per dieną, turite teisę į dvi 30 minučių pertraukas žindymui, jei maitinate krūtimi daugiau nei vieną vaiką, šis laikas pratęsiamas iki 45 minučių.
- Jei dirbate nuo 4 iki 6 valandų per dieną, turite teisę į vieną 30 minučių pertrauką žindymui, o jei maitinate krūtimi daugiau nei vieną vaiką, pertrauka yra ilgesnė – 45 minutės.
Jei dirbate mažiau nei 4 valandas, neturite teisės į žindymo pertrauką.
Darbo kodeksas – pertrauka darbe moterims, žindančioms vaiką
Motinos, dirbančios 4 ar daugiau valandų per dieną, gali tikėtis papildomų pertraukų , kad maitintų savo kūdikį. Šių pertraukų trukmė nurodyta Darbo kodekse.
„187 straipsnis. § 1. Krūtimi maitinanti darbuotoja turi teisę į dvi pusvalandžio pertraukos darbe, įskaičiuotos į darbo laiką. Darbuotoja, maitinanti krūtimi ir daugiau nei vienas vaikas turi teisę į dvi pertraukas nuo darbo, po 45 minutes.
“§ 2. Darbuotojai, dirbantys mažiau nei 4 valandų per dieną pertrauką nėra tinkami maitinti krūtimi. Jei darbuotojo darbo laikas neviršija 6 valandų n per dieną, ji turi teisę į vieną pertrauką maitinimui”.
Į kokią pertrauką turi teisę neįgalus darbuotojas?
Neįgalieji turi teisę į papildomą pertrauką nuo darbo gimnastikai ar laisvalaikiui. Tai reglamentuoja Neįgaliųjų profesinės ir socialinės reabilitacijos ir užimtumo įstatymas, o jo nuostatos nepažeidžia Darbo kodekso. Ši speciali pertrauka yra papildoma 15 minučių ir yra įskaičiuota į darbo laiką.
Darbo kodeksas – pertraukos nepilnamečiams darbuotojams
Paauglys yra asmuo nuo 15 iki 18 metų. Asmenys, kurie dar nėra 15 metų, negali būti įdarbinti, o paaugliai darbuotojai gali dirbti tik įvykdę tam tikras sąlygas ir specialiomis sąlygomis. Paauglių darbo pertrauka yra ilgesnė.
ARt. 202. § 31. Darbo kodekso:
„Jei paauglio kasdienis darbo laikas yra ilgesnis nei 4,5 valandos, darbdavys privalo įvesti 30 minučių nepertraukiamą darbo pertrauką, įskaičiuotą į darbo laiką.”
Darbas kompiuteriu – pertraukos
Darbas priešais kompiuterį labai apkrauna akis. Darbuotojai, kurie dirba priešais ekraną ne mažiau kaip pusę savo kasdienio darbo laiko, turėtų atlikti kitas pareigas, kurios neapkrauna akių 5 minutes po kiekvienos dirbtos valandos. Kai darbdavys negali užtikrinti, kad darbas prie kompiuterio būtų keičiamas su kita veikla, darbuotojas turi teisę į 5 minučių pertrauką po kiekvienos dirbtos valandos.
Pertrauka darbe 2024 m. – papildomas laisvas laikas
Jūsų darbdavys gali nustatyti papildomą ne ilgesnę kaip 60 minučių pertrauką, neįskaičiuotą į jūsų darbo laiką, už kurią jums nebus mokama.
Ką tai reiškia praktikoje?
- Įstatymų leidėjas nustato, kad papildoma pertrauka darbe yra laikas pavalgyti ar pasirūpinti asmeniniais reikalais;
- Pertrauka neįskaičiuojama į darbo laiką, todėl jei dirbate nuo 09:00 iki 17:00, o darbdavys įveda papildomą 60 minučių pertrauką, turėsite papildomą valandą, kurią galėsite panaudoti bet kokiu norimu būdu, tačiau išeisite iš darbo 18:00 val.
Reikėtų nepamiršti, kad darbo sutartyje gali būti pasiūlytos geresnės sąlygos nei minimalūs teisiniai reikalavimai, o tai reiškia, kad darbdavys turi galimybę suteikti papildomas pertraukas, kurios įskaičiuojamos į darbo laiką, tačiau šį sprendimą priima tik darbdavys.
Darbo laiko pertraukos pagal civilinės teisės sutartis
Darbo pertraukų pagal civilinės teisės sutartį, pavyzdžiui, įgaliojimo sutartį arba sutartį dėl konkretaus darbo, nereglamentuoja Darbo kodeksas, kuris taikomas darbo sutartims. Civilinės teisės sutarčių atveju su pertraukomis susiję klausimai turėtų būti tiesiogiai nustatyti sutarties turinyje. Įgaliojimo sutartyje gali būti nustatytos pertraukų sąlygos, o konkrečių darbų sutartyje daugiau dėmesio skiriama darbų poveikiui, o tai suteikia rangovui laisvę planuoti darbus ir pertraukas.
Nors įgaliojimų sutartyje nėra teisės aktuose nustatytų pertraukų, tai nereiškia, kad jūsų darbdavys turi teisę nurodyti jums atlikti savo pareigas daugelį valandų be pertraukos, nes turite teisę į higieniškas ir saugias darbo sąlygas.
Pertrauka nuo darbo – Kodeksas ir civilinės teisės sutartys
Reglamentus, susijusius su įgaliojimo sutartimi arba sutartimi dėl konkretaus darbo, galima rasti Civiliniame kodekse, kuriame nėra informacijos apie tai, kaip turėtų atrodyti darbo pertrauka. Tačiau jūsų darbdavys privalo gerbti jūsų teisę rūpintis savo sveikata ir sauga.
Darbo kodekso 304 straipsnyje išimties tvarka kalbama apie kitų rūšių sutartis ir aiškiai nustatyta, kad kiekvienas asmuo turi teisę į higieniškas ir saugias darbo sąlygas, nepriklausomai nuo to, kokiu pagrindu jis atlieka savo darbą.
304 straipsnis. § 1. Darbo kodekso:
„Darbdavys privalo užtikrinti saugias ir higieniškas darbo sąlygas, nurodytas 207 straipsnio 2 dalyje, fiziniams asmenims, dirbantiems ne darbo santykių pagrindu darbo vietoje arba darbdavio nurodytoje vietoje, taip pat asmenims, savo sąskaita vykdantiems verslo veiklą darbo vietoje arba darbdavio nurodytoje vietoje.”
Kiek pertraukos darbe sunkiomis sąlygomis?
Taisyklėse nėra tiksliai reglamentuotas pertraukų laikas darbuotojams, atliekantiems savo pareigas sunkiomis ar ypač kenksmingomis sąlygomis, tačiau Darbo kodeksas nurodo, kad jiems turėtų būti sutrumpintas darbo laikas arba į darbo laiką įskaičiuotos papildomos pertraukos. Darbuotojai, atliekantys monotonišką veiklą arba iš anksto nustatytu tempu, taip pat turėtų turėti papildomų pertraukų.
Tačiau kalbame apie ypač sunkias ir ypač kenksmingas sąlygas, taip pat monotonišką darbą iš anksto nustatytu tempu. Taisyklės nenumato papildomų pertraukų visiems darbininkams.
Ar jums reikia CV?
Prisiregistruokite ir naudokite mūsų gyvenimo aprašymo kūrimo priemonę!
Sukurkite CVDarbo pertrauka – dažnai užduodami klausimai
Pertrauka darbe – po kiek valandų jums reikia?
Darbuotojai, kurių dienos darbo laikas yra 4 ar 5 valandos, neturi teisės į pertrauką, nes teisės aktais nustatytomis 15 minučių poilsio turi teisę asmenys, kurie dirba ne mažiau kaip 6 valandas.
Kiek pertraukos 8 darbo valandoms?
Darbuotojas turi teisę į poilsio pertrauką darbo dienos metu, jei jo darbo laikas viršija 6 valandas. Kai dirbate 8 valandas, jūsų pertrauka yra 15 minučių ir yra įskaičiuota į jūsų darbo laiką.
Kiek pertraukos 8 valandoms fizinio darbo?
Darbo kodekso nuostatose nedaromas skirtumas tarp fizinio ir baltųjų apykaklių darbuotojų pertraukos laiko, todėl 8 valandų fizinio darbo pertrauka yra 15 minučių. Darbdavys gali nuspręsti pratęsti pertrauką, tačiau neprivalo to daryti.
Kiek pertraukos 10 valandų fiziniam darbui?
Pagal darbo santykius dirbantis darbuotojas, kurio darbo laikas yra ilgesnis nei 9 valandos per dieną, turi teisę į papildomą 15 minučių pertrauką, t. y. iš viso 30 minučių.
Kiek pertraukos 12 valandų darbo?
Kai dirbate 12 valandų per dieną, turite teisę į papildomą 15 minučių pertrauką, taigi 12 valandų darbo pertrauka iš viso yra 30 minučių.
Kiek pertraukos 12 valandų stovimo darbo?
Kai dirbate 12 valandų per dieną, turite teisę į 30 minučių pertrauką. Poilsio laikas nepratęsiamas dėl to, kad jis yra nuolatinis darbas, tačiau darbdavys privalo suteikti jums galimybę pailsėti sėdimoje padėtyje.
Nepraleiskite likusių mūsų straipsnių:
Motinystės atostogos – taikytini teisės aktai
Darbo pokalbis telefonu – kaip gerai atrodyti darbo pokalbyje?
CV Europass – co to jest?
Jak je wypełnić?
Podpowiadamy
Kalbos mokėjimo lygiai CV – patikrinkite, kaip juos įvesti
Tinklų kūrimas yra raktas į profesinę sėkmę – sukurkite vertingą tinklą
Praca na pół etatu – czy niepełny etat to dobry wybór?
Z czym się wiąże?
Praca przez internet – jak zarabiać przez internet w 2024?
Zobacz, jak dorobić w domu i czy to się opłaca
Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?
Zobacz, jak powinien wyglądać ubiór na rozmowę o pracę
Pranešimo laikotarpis – kaip apskaičiuoti sutarties nutraukimą?
Terminuota darbo sutartis ir darbuotojų teisės
Darbo sutartis – darbo santykių rūšys ir ypatybės
Nuotrauka CV – kaip ją nufotografuoti, kurią pasirinkti ir kur dėti?
Kaip parašyti motyvacinį laišką ir į ką atkreipti dėmesį?